:: جلد 7 - سال چهارم- شماره اول - نیمسال اول تحصیلی- پاییز و زمستان ::
جلد 7 - سال چهارم- شماره اول - نیمسال اول تحصیلی- پاییز و زمستان صفحات 41-52 برگشت به فهرست نسخه ها
جایگاه الگوهای طراحی آموزشی در طراحی و تولید محتوای الکترونیکی
رحیم مرادی*، مژگان محمدی مهر، فرشاد نجومی، آذر خزائی
چکیده:   (1647 مشاهده)

چکید ه

اهداف: تدوین محتوای الکترونیکی بر اساس الگوهای طراحی آموزشی یکی از چالش های اصلی یادگیری الکترونیکی و رمز موفقیت این سیستم آموزشی محسوب می شود. پژوهش حاضر با هدف بررسی جایگاه الگوهای طراحی آموزشی در طراحی و تولید محتوای الکترونیکی در محی طهای یادگیری الکترونیکی صورت گرفته است.

روش: این مقاله از نوع مروری و کتابخانه ای است. در تدوین آن از جستجوهای اینترنتی با استفاده از موتورهای جستجوگر و در پایگاه داده های معتبر ازجمله Magiran, Noormags, Scientific Information Database, Science

Direct, Google Scholar و مطالعات کتابخان های در کتب و مقالات علمی منتشره، استفاده شده است.

یافته ها: بر اساس الگوهای طراحی آموزشی رفتارگرایی، شناخت گرایی و سازنده گرایی در طراحی و تولید محیطهای یادگیری الکترونیکی پیشنهاد هایی ارائه شده است که می تواند در طراحی این دوره ها در دانشگاه های علوم پزشکی به اثربخشی کیفیت آموزش کمک کند. یافته های مطالعه، نشان داد که محتوای آموزشی در دور ههای آموزش الکترونیکی باید به گونه ای طراحی و در شرایطی برنامه ریزی شود که بنا به درخواست کاربر و شرایط و مقتضیات محیطی او از توان پاسخگویی به مجموع های از این لای هها برخوردار باشد. جای هیچ شکی نیست که محتوا نقش قابل ملاحظه ای را در تحقق اهداف یادگیری الکترونیکی ایفا میکند، به گونه ای که تولید محتوای الکترونیکی بدون در نظر گرفتن تمهیدات ویژه مانند استفاده از الگوهای طراحی آموزشی، موفقیت آن را به مخاطره می اندازد.

نتیجه گیری: ازآنجاکه کاربرد راهبردها و فنون طراحی آموزشی در تولید محتوای الکترونیکی با یادگیری و انگیزش دانشجویان رشته های پزشکی ارتباط معناداری دارد، ضروری است سازما نها و دانشگاه های مجری امر آموزش الکترونیکی نیز به امر طراحی آموزشی و بهک‌ارگیری رویکردهای علمی جهت آن عنایت ویژ ه ای داشته باشند.

واژه‌های کلیدی: الگوی طراحی آموزشی، یادگیری الکترونیکی، محتوای الکترونیکی.
متن کامل [PDF 281 kb]   (7503 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/8/12 | پذیرش: 1395/8/12 | انتشار: 1395/8/12


XML     Printجلد 7 - سال چهارم- شماره اول - نیمسال اول تحصیلی- پاییز و زمستان برگشت به فهرست نسخه ها